piątek, 25 marca 2011

Zabawy paluszkowe

          

„… czego nie pamiętają ręce i nogi,
                              nie pamięta również głowa…”
Urszula Tucholska


Zapewne większość osób pamięta zabawy z mamą czy babcią „Sroczka kaszkę warzyła” czy „Idzie kominiarz po drabinie”. Są to proste zabawy zwane paluszkowymi. Znane od wielu pokoleń, przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Podczas zabawy paluszkowej mówimy tekst rymowanki i nie tylko pokazujemy dziecku ruchy, ale wykonujemy je razem z nim, dotykając jego paluszków, ręki, szyi. Te proste rymowanki, wzmocnione intonacją, poparte gestem i dotykiem przyciągają uwagę dziecka oraz są źródłem radości.


Przykłady zabaw zdjęcia z książki R.Sąsiadek, „Zabawy paluszkowe”
3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z całą pewnością jeśli chodzi o same zabawy w przedszkolu to są one niezwykle ważne jeśli mówimy o rozwoju dziecka. Właśnie dlatego ja zapisałem mojego maluszka do przedszkola http://przedszkole.warszawa.pl/ gdzie bardzo fajnie się rozwija.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdy jeszcze chodzi o samą zabawę naszych dzieci to myślę, że zdecydowana większość z nich bardzo lubi bawić się w piaskownicy. Fajnie właśnie jest mieć w niej specjalny piasek atestowany http://piasekatestowany.pl/ aby nasze maluchy bawiły się bezpiecznie.

    OdpowiedzUsuń